Skip to main content

Nestabilita, změna trendu, vystřízlivění, změna očekávání do budoucna všech aktérů trhu. Tak by se dala vystihnout dnešní aktuální situace na trhu nemovitostí. Někteří kupující vyčkávají na lepší vyhlídky, a někteří prodávající akceptují stávající situaci a nečekají na zázrak v nejbližších měsících.

 

Nový trend

 

Situace je taková, že od začátku tohoto roku začaly nemovitosti postupně pomalu klesat. Na to není třeba placených článků na novinkách. Nemusíte se ani pohybovat každý den na trhu nebo mít přístup k placeným cenovým mapám či si stahovat placené informace z katastru nemovitostí. Pokud to alespoň trochu sledujete, tak to vidíte.
Teď před koncem roku se sice prodává o něco více než v létě, ale to je sezónní záležitost, jako každý rok. Faktem je, že pád cen akceleruje a zrychluje. Zároveň však nemovitosti nejsou homogenní aktivum, byť třeba u bytů je to trochu jednodušší je srovnávat. Všechny jsou svým způsobem speciální, proto nelze mluvit úplně plošně. Pokud by Vás zajímala čísla za poslední rok, můžete se podívat např. na Valuo, kde jsem Vám přiložil odkaz přímo na statistiku.

 

Úroková sazba ČNB

 

Česká národní banka drží úrokové sazby na 7%. Je tak trochu v kleštích. Na jedné straně hrozí riziko poslání místní ekonomiky do hlubší dlouhodobější recese – to je v případě našeho nepružného pracovního trhu opravdu situace, které se chce vyhnout. V případě dalšího zvyšování by také ještě více přitížila všem dlužníkům, včetně státu. Kromě toho velkou část nemovitostí drží jako zástavu banky. Nemůže si však dovolit je snižovat, protože inflace je hodně vysoká a dopadá na celé obyvatelstvo. Investoři to dávají najevo, a českou korunu vidí jako neperspektivní a nepružnou. ČNB to zatím řeší intervencemi a prodeji eur, které jí však v aktuálním tempu dojdou na jaře nebo v polovině příštího roku. Poté musí nastat nějaké změny, mj. třeba i další zvyšování úrokových sazeb.

 

Co to znamená pro prodávající a kupující?

 

Zejména je potřeba se střízlivě podívat na aktuální situaci. Pro prodávající si s dovolením vypůjčím skvělé video na cenovou skluzavku od mého kolegy Pavla Malouška. V zásadě je potřeba si nic nenalhávat. My jako makléři prostě máme nástroje k tomu, jako stanovit přibližnou tržní cenu a hlavně se pohybujeme každý den v centru dění. Pokud se rozhodnete nastavit cenu o více jak 20%, než je ta tržní, máte téměř mizivou šanci na prodej při sebelepší prezentaci a propagaci. Trend je totiž přesně opačný, než poslední dva roky. Tzn., že za tři měsíce bude cena pravděpodobně o několik, někde až o několik desítek % nižší, než je teď. A může to jít i rychleji. Zjednodušeně, pokud prodáte teď za tržní cenu dříve než soused, „vyděláte“ a neproděláte při prodeji pozdějším, kdy si s Vámi pak v případě nezkušenosti ještě budou hrát různé firmy specializující se na výkupy. A nebo nebudete muset čekat možná dlouhé roky, než se trend obrátí(pokud si to můžete dovolit).
Více o tom, jak stanovit tržní cenu zde.

Pro kupující mám lepší zprávy. Vaše vyčkávání je racionální. Je tu však ještě celá řada proměnných, o kterých Vám řeknu.

1) Zajímavá nemovitost na Vás nepočká, až na to budou nejvhodnější podmínky, po ní se prostě zapráší.

2) Pokud prodáváte a zároveň kupujete, skvělé. Prodáte za aktuální ceny, ale měli byste také koupit levněji. Musíte ale vědět, co děláte a nedostat se do časového presu. Jedna z věcí, která pomáhá těmto situací, nejenom v případě, že máte již Vaši nemovitost prodanou je např. rezervační smlouva.

3) Nejvhodnější podmínky pro nákup pravděpodobně nikdy nenastanou, situace se rychle mění. Pokud narazíte na slušného prodávajícího a na slušnou nemovitost, za dobrou cenu, úrokové sazby mohou být v té době klidně i 8-10% nebo i více. Nikdo neví.

 

Závěr

 

Ať už u Vás nastane jakákoliv situace, myslete vždy na možné scénáře do budoucna a nenechte se unášet emocemi. Ano, ty jsou také důležité. Je důležité se na místě, kde chcete strávit kus života – cítit dobře. Je ale škoda kvůli tomu udělat špatná rozhodnutí nebo naopak neudělat nic. Někdy se vyplatí zariskovat, ovšem je proto důležité mít informace, vědět co děláte a být připraven na různé situace. Čím více informací, tím lépe.