Skip to main content

Dnes se povíme něco o televizních aukcích nemovitostí, unikátním projektu nejen v ČR, ale na světě. Naše firma si jej nechala patentovat a ve spolupráci s TV Prima na několika kanálech v pravidelných intervalech několikrát týdně mají možnost diváci nahlédnout do našeho studia na živě moderované aukce.

„Aukce“ v minulosti

  • Aukce probíhaly i v minulosti, a to i ty elektronické. Jednalo se obvykle o zadlužené nemovitosti, tato metoda má ale spíše označení dražba, protože byla nedobrovolná. Probíhaly samozřejmě i dobrovolné aukce, ale v nemovitostech to nebyl úplně standart. Nikdy totiž nebyla taková nerovnováha trhu jako dnes, kdy poptávka hodně předběhla nabídku.
  • Situace s více zájemci se tedy řešili individuálně, případně se dalo využít obálkové metody nebo tzv. licitace, která je o něco více transparentní, než první zmíněná metoda. Samozřejmě jste se také mohli sejít a zvedat ruku s lístky jako v devadesátkách na Wall Street.

Aukce dnes

  • Několik licitací jsem pořádal, avšak když v roce 2020 vytvořila firma elektronický portál na aukce, byl to kvalitativně skok jak pro mě, tak pro klienty. To jsem ještě nevěděl, co se chystá v druhé polovině roku jsme pořádali hned několik TV aukcí.
  • Prodávající měl bezkonkurenční metodu pro zvýšení ceny, a kupující měli vždy jistotu, že jim šmelinář, co přijede o půl hodiny dříve nevyfoukne nemovitost 🙂 Zvlášť když si vzali dovolenou a trmáceli se s rodinou a dětmi dvě hodiny cesty. Určitá část kupujících samozřejmě nadšená nebyla. Jsem ale přesvědčen, že i ti musí usoudit, že určitá úroveň stoupá.
  • Zájemci, kteří nebyli na prohlídce a nebyli mnou autorizováni se mohou taktéž účastnit v živé TV aukci, pokud složí zálohu a autorizují se elektronicky s občankou přes notáře. Všichni vidí, jaká je cena, o kolik se zvedla a celý průběh až do konce. Výherce je kontaktován makléřem a na dálku s pohodlí domova si rezervuje svoji nemovitost za stanovenou cenu.
  • Na závěr bych Vám chtěl představit několik mých TV aukcí ze záznamu, abyste se přesvědčili na vlastní kůži. Elektronické aukce zde uvádět nebudu, protože věřím, že tento trend bude pokračovat, ať už bude 20 zájemců či třeba jen 1 zájemce.

Navýšení v rozmezí 90 – 220 tis.,-. Nic extrémního, ale myslím si, že to je známka dobře stanovené ceny. V těchto případech jsme začínali vždy na té vyšší tržní ceně, proto je nutné říci, že jinou metodou by bylo problematické vůbec prodat, natož navýšit cenu. V posledním příkladu se například můžete podívat, že ve výsledku přihazovali dva zájemci a třetí se jen díval. Majitel měl tedy rozhodně jistotu, že neprodal pod cenou, ale za to nejlepší, co v daném čase a místě bylo možné.

Více o našich aukcích na: https://www.prodejzanejvic.cz/

Kdyby Vás zajímali detailní informace, můžete využít formulář níže.
Děkuji všem za přečtení.