Aktuální základní úroková sazba ČNB, 2T repo sazba je aktuálně na 5%.
Je to ta sazba, která je určující pro většinu běžných lidí, tedy hlavně pro ty, kteří si chtějí vyřídit úvěr na bydlení. Co to pro Vás znamená a co se dá s největší pravděpodobností očekávat v blízké budoucnosti se dočtete níže.
Očekávání úroků hypoték
Mluví se teď o tom, že můžeme jít na 7% úrokové míry a ne třeba jenom na 5%, která měla být konečná. Inflační tlaky jsou ale vysoké a jsme stále v záporných úrokových sazbách.
Co to znamená záporná úroková míra? Pokud je inflace např. 10% a úroková míra ČNB 5%, pak naše reálná úroková míra je -5%, tedy záporná, mluvíme o oficiální inflaci dané spotřebitelským košem, která je do určité míry proměnlivá.
Pravidla pro získání hypotéky
Pro většinu žadatelů o hypotéku na běžné bydlení to znamená zvýšení sazby na jejich nové úvěry nebo nové fixace od 5,5%-6% výše. Jinými slovy za to zaplatí vyšší pravidelnou měsíční splátkou. Obecně se širší odborná veřejnost shoduje spíše na tom nefixovat teď na delší období a mít přiměřené rezervy ještě pro další krátkodobé zvýšení, vzhledem k aktuální situaci ve světě.
Zpřísňují také další ukazatele, které možná znáte z minulosti.
Jedná se o:
– ukazatele DTI a DSTI.
– poměr LTV(loan to value) z 90%(jen pro žadatele mladší 36 let) na 80% z celkové hodnoty nemovitosti
– a také povinné rezervy komerčních bank z 1,5 % na 2% z důvodu neočekávaných výdajů či výpadkům likvidity
Obecně mají za cíl trochu ochladit trh nemovitostí, aby se používal primárně na bydlení, pokud jde o rezidenční nemovitosti a ne jako uchovatel hodnoty, ke kterému slouží i jiné věci, a tím tak stále zvyšoval jejich cenu. Některé segmenty nemovitostí dle ČNB jsou nadhodnocené, a žadatelé ne-dostatečné bonitní a rizikoví.
Jak postupovat?
Ač se to může zdát, úrokové míry 5% nejsou vysoké, z minulosti známe úplně jiné míry, dvojciferné. Příliš nízké sazby a hlavně záporné úrokové míry podkopávají zdraví ekonomiky a v delším horizontu potom způsobují velké investiční, či osobní chyby.
Navzdory tomu si myslím, že nemovitosti v Česku jsou stále jedna z těch lepších možností, pokud máte nějaké prostředky a objevíte Váš vysněný domek nebo pozemek, či investiční příležitost, která dává smysl. Pokud máte nějakou hotovost, jinou nemovitost nebo Vám pomohou rodiče a víte, že zvládnete ledacos, proč do toho nejít? Osobně bych si nefixoval na delší období a vyčkal, co se bude dít.
Pokud totiž státy budou chtít stabilizovat svoje národní měny, budou muset razantněji zakročit také, a nedívat se jenom na to, jak to dělá pár zemí z V4. Jejich centrální banky na to totiž nemají takový efekt, jako kdyby např. Evropská centrální banka zvýšila úrokovou míru na 2% a začla stahovat přebytečná eura z oběhu a zpřísnila podmínky pro levné úvěrování.
Závěr
Nemáte-li příliš prostředků na koupi reálných aktiv nebo svého vysněného bydlení, nezoufejte. Věřím, že každé období má své. Zvyšoval bych si kvalifikaci, vzdělával se a vyčkal na lepší příležitost.
Tip na závěr: Jsou lokality a nemovitosti(ne vyloučené 🙂 ), které jsou stále relativně levné. Zejména v poměru ke krajským městům, Praze, Brnu apod. A jsou to i zajímavé lokality. Záleží také samozřejmě čím se živíte, a jaké jsou Vaše priority. Vím ale z vlastní zkušenosti, že člověk tíhne více k prostředí, kde má rodinu, přátele, známé a zná to tam.
Pokud jste to dočetli až jsem, tak gratuluji a přeji úspěčný lov!