Skip to main content

Na co se nejčastěji ptáte?

Jak vysokou máte provizi?

Provize je obvykle v našem regionu na 5% + DPH. Pokud se bavíme o běžných rezidenčních nemovitostech. U prémiovějších, dražších, větších komerčních objektů nebo celých souborech pozemků může být menší. Naopak u levných pozemků, domů ve špatném stavu, garáží bude provize logicky procentuálně vyšší.

Je to věcí dohody obou stran. Největší výdaje jsou vždy na propagaci. Pokud však plánujeme oslovit stovky tisíc lidí a využít to prodej Vaší nemovitosti, pak se to vyplatí ne? 🙂

Musíme opravdu spolupracovat na základě dohody o zprostředkování?

Ano, víceméně už jinak nepracuji. Vysvětlím. Pokud mám stejný záměr jako vy, pak mu také věřím a tedy do Vás investuji nemálo prostředků. Času, peněz, energie. Jsem však placen až za odvedenou práci, tedy minimálně za nalezení zájemce, pokud pomineme ostatní servis. Tak by to podle mě mělo být u všech služeb, kde je nějaká úroveň a profesionalita. Stejně jako zedník by měl mít na zaplacení materiálu ze svého a nebrat si od Vás zálohu, pokud ještě nevidíte žádný výsledek. Beru na sebe tedy toto riziko a také zodpovědnost za předané informace kupujícímu. Zajistím fér obchod, ale požaduji jej také po protistraně. Proto je to zajištěno smluvně(dnes již hlavně elektronicky), což je zejména v dnešní době naprosto běžné. Nový realitní zákon tento smluvní vztah také upravuje, aby více chránil obě strany.

Některé staré smlouvy, zejména u menších garážových realitek toto nereflektují. Doporučuji jít však spíše po referencích, zkušený makléř Vám vše potřebné objasní.

Bez smlouvy se u nás dělaly obchody, když u nás tyto služby začínaly a internet byl v plenkách. V podstatě šlo o to, kdo byl rychlejší, ten dostal koláče, oběhnul více vývěsek, obchodů a obvolal svoje kontakty. Dnes to již funguje trochu jinak a je efektivnější prodej svěřit jednomu profesionálovi, který zná prostředí, dokáže zajištit i veškerý dodatečný servis a je dostatečně zkušený na to, aby Vám dodal přidanou hodnotu.

Nemám čas nic řešit, co teď?

Nevadí, jsem schopen řešit takřka vše operativně na dálku. Díky aplikaci stormmbook můžeme vyřešit veškerou administrativu na dálku, vyjma kupních smluv, které musí být vždy také v papírové formě. Na katastr však nemusíte, jenom na poštu(třeba i na Islandu 🙂 ) nebo kdekoliv jinde.

Zbytek se dá vyřešit po telefonu a po mailu. S přehledem.

Mám svoji cenu a nechci s ní hýbat.

To je ale v pořádku, je dobré když někdo ví, co chce. Ve většině případů je provize nad vaší cenou, a je v ní obvykle také zahrnuto vše, co je třeba v průběhu obchodu a na stanovenou dobu.

Může se stát, že se naše názory na cenu budou opravdu lišit velice výrazně. V tom případě jsem Vám schopen zpracovat tržní analýzu a navrhnout možnosti, jak v průběhu času postupovat, aby to mělo smysl. Jsou situace, kdy lze těžko odhadovat zájem, jindy to víme velice přesně. A proto je to věcí dohody. Buď se dohodneme nebo ne 🙂 tak už to na světě chodí.

Ale mohu Vám říci, že pod cenou opravdu neprodávám. Více na mém blogu, kde probírám,

jak stanovit cenu

a

TV aukce nemovitostí